Mūsų tyrinėti objektai:
Internetinės duomenų bazės
„Virtualios duomenų bazės „Lietuvos piliakalniai“ plėtra“
VšĮ „Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos“, įgyvendindamos projektą „Virtualios duomenų bazės “Lietuvos piliakalniai“ plėtra“ atnaujino internetinės duomenų bazės „Lietuvos piliakalniai“ www.piliakalniai.lt dizainą, paieškos, atvaizdavimo sistemas bei papildė ją gausia nauja įvairialype informacija.
Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba.
Virtuali duomenų bazė "Lietuvos piliakalniai" (www.piliakalniai.lt) |
Virtuali Lietuvos gynybinių įtvirtinimų bazė
VšĮ „Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos“, įgyvendindamos projektą „Pilaitės kultūros paveldo sklaida“, tyrinėjo Pilaitės įtvirtintą dvarvietę-piliavietę, organizavo ekskursijas į įvairiose Lietuvos vietose išsibarsčiusias įtvirtintas dvarvietes ir gynybinius įtvirtinimus bei sukūrė internetinę duomenų bazę su virtualiu maršrutu „Lietuvos gynybiniai įtvirtinimai (XVI-XVIII a.)“ www.itvirtinimai.lt.
Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba.
Virtuali duomenų bazė "Gynybiniai įtvirtinimai (XVI-XVIII a.)" www.itvirtinimai.lt |
Virtualus Lietuvos privačių muziejų žinynas
Lietuvoje egzistuoja daugiau nei 150 privačių muziejų, išsibarsčiusių po visus jos regionus. Dalis privačių muziejų įkurti kultūros paveldo objektuose ir yra puikūs kultūros paveldo pritaikymo visuomenės reikmėms ir pažinimui pavyzdžiai. Juose išsaugoti eksponatai mena tų vietų praeitį, pasakoja Lietuvos šimtmečio ir senesnę istoriją, skatina domėjimąsi ir pasididžiavimą savo krašto kultūros paveldu. Šių muziejų tematika itin įvairi: vietos apylinkių šviesuolių darbai, iš kartos į kartą išsaugota etnografinė medžiaga, technikos paveldo vertybės ar net archeologinės senienos. Šie kultūros paveldo sklaidos ir turizmo traukos objektai dažnai tampa pagrindiniais, ar net vieninteliais atokiausių Lietuvos regionų kultūros ir švietimo centrais.
Deja, informacijos apie šiuos muziejus išties maža, todėl VšĮ „Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos“ sukūrė internetinę svetainę „Lietuvos privačių muziejų žinynas“ www.privatusmuziejai.lt. Projektą parėmė Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.
Virtualiame žinyne pristatoma įvairiapusė detali informacija apie privačius muziejus sudomins tiek paveldu besidominčius asmenis, vietos bendruomenes, tiek paveldosaugos specialistus, paskatins keliauti ir geriau pažinti įvairias Lietuvos vietoves bei kultūros paveldą.
Virtualus Lietuvos privačių muziejų žinynas www.privatusmuziejai.lt |
Virtuali duomenų bazė "Vandens malūnai"
2018 m. pabaigoje VšĮ „Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos“, įgyvendindamos Lietuvos kultūros tarybos remiamą projektą "Virtuali duomenų bazė „Vandens malūnai“ pristatė Lietuvos malūnų internetinę svetainę.
Sukaupta ir susisteminta informacija apie išlikusius Rytų Lietuvos vandens malūnus. Pradžioje, remiantis senaisiais žemėlapiais, kurie GIS sistemoje sugretinami su dabartinėmis vietovėmis, atlikta kartografinė analizė. Nustatytos potencialios vietos, kuriose galėję būti malūnai buvo tikrinamos vietoje. Surinkta informacija apie 100 spėjamų vandens malūnų vietų, tačiau, išsiaiškinta vietoje, kad jų išliko jų tik 70.
Aptiktos vandens malūnų vietos užfiksuotos fotografijose, apmatuotos, užfiksuotos išlikusios detalės, kuriami jų brėžiniai, surinkta archyvinė medžiaga, istoriografinė rašytinė ir žodinė informacija apie buvusius malūnus, senosios nuotraukos. Išlikusių malūnų vietose atlikta aerofotofiksacija su skraidančiu distancinio valdymo aparatu. Sukaupta įvairiapusė informacija palengvins ir garantuos tikslesnį šių kultūros paveldo vertybių restauravimo procesą ateityje.
Parengus vandens malūnų sąrašą, aprašomuosius tekstus, vietos planus ir nuotraukas, informacija suskaitmeninta ir sukurta internetinė virtuali Vandens malūnų duomenų bazė. Ši bazė susieta su Vėjo malūnų duomenų baze, Nekilnojamojo kultūros paveldo registro duomenimis, kuriuos papildė atnaujinta informacija ir išsamiai pristato vandens malūnų vertingąsias savybes. Patogi paieška pagal malūnų pavadinimus, vietovardžius bei interaktyvius žemėlapius leidžia lengvai susiplanuoti maršrutą, surasti šalia esančius ar tiesiog dominančius malūnus.
Lietuvos malūnų duomenų bazė www.malunai.lt |